Knihárna BETA-servis

Často kladené otázky

Jaká je definice vazby V1?

Jedná se o měkkou vazbu, ve které jsou knihařské složky vloženy do sebe a ve hřbetu sešity 1-2 skobkami.

Kolik může mít vazba V1 nejvíce stran?

Podle normy ON 883750 pro knižní vazby je dovolený rozsah u papíru o hmotnosti do 70 g/m2 nejvýše 60 listů (120 stran) a nad 70 g/m2 maximálně 44 listů (88 stran).

Jaká je definice vazby V2?

Jedná se o měkkou vazbu, ve které jsou složky či jednotlivé listy skládány za sebou a jsou vlepeny ve hřbetě do obálky tavným lepidlem a následně oříznuty po třech stranách.

Jaká minimální a maximální šíře vazby V2?

Dle normy ON 883750 pro knižní vazby V2 je doporučená tloušťka bloku od 4mm do 40 mm. V praxi se však tento druh vazby dělá od 1,8mm do 50mm.

Jakou největší gramáž papíru můžu použít na vazbu V2?

Na vazbu V2 se doporučuje především offsetový papír a to od 70g do 170g. Vazba V2 se samozřejmě používá i na křídový papír, tam je ale doporučená hmotnost papíru od 80g do 115g. Nad 115g už není zaručená pevnost a blok se může při častějším používání rozpadat.

Jaká je definice vazby V4?

Jedná se o měkkou vazbu stejného charakteru jako je vazba V2. Nasnášené složky za sebou jsou zde však před nalepením na obálku prošité nejprve každá zvlášť a po té se sešijí všechny k sobě. Do obálky se tedy zavěšuje pevný sešitý blok. Šité složky dodávají vazbě největší pevnost mezi měkkými vazbami.

Kdy se používá vazba V4?

Vazba je vhodná zejména tam kde vyžadujeme vysokou životnost a nelze z různých důvodů použít tuhou vazbu ( například výroba publikací kvalitního obsahu, odborná pedagogika, publikace z těžké křídy nebo publikace většího rozsahu).

Jaká minimální a maximální šíře vazby V4?

Dle normy ON 883750 pro knižní vazby V4 je doporučená tloušťka bloku od 5mm do 50mm. V praxi se však tento druh vazby dělá od 1,8mm do 55mm.

Co znamená vazba V2 či V4 s chlopní či s chlopněmi?

Jde o běžnou lepenou či šitou vazbu, pouze obálka je dvakrát nebo čtyřikrát rýhovaná a má jednu nebo dvě strany založeny hluboko ke hřbetu. Knižní blok by měl být z čela o 1mm kratší než šířka obálky. Obálka s chlopní zvyšuje kvalitu a elegantnost této vazby.

Jaké jsou druhy vazby V8?

Knižní vazba V8 je vazba s nekombinovaným potahem, tzv. celoplátěná vazba. Knižní desky jsou potaženy celistvým plátěným potahem. Tato vazba má povolené tři varianty. Vazba V8a je vazba, kdy jsou knižní desky potaženy laminovaným papírem. V8b je tuhá vazba s deskami potaženými papírovým potahem. Papír může být lakovaný, běžně potištěný, speciální potahový. Také můžeme použít knihařské plátno, baladek, imitace kůže aj. Na těchto deskách může byt také ražba nebo slepotisk. V8c je tuhá vazba s deskami potaženými jiným potahem například usní, imitací usně, včetně vatování desek.

Kontakt

Beta servis

Knihárna BETA-servis

Libeř 164

252 41 Dolní Břežany

© 2011 • Zlata Poseltova • Všechna práva vyhrazena